Automaatkäigukastiga auto pukseerimine.

Siia postita see mis teiste teemade alla ei lähe

Automaatkäigukastiga auto pukseerimine.

PostitusPostitas Mario » 25 Sept 2011, 12:28

Poleemikat on selle üle nii ja naa palju. Ühed ütlevad, et võib, teised ütlevad, et ei või. Tegelikult on mõlemal õigus, kuna pukseerimine on lubatud ja määratletud konkreetse auto kasutusjuhendis, paraku raamatutarkus on tagantjärgi tarkus ja siis on remondiarve juba tuhendeid eurosid. :angel:

Kogusin kokku uurimustööga mõned punktid:

1. Automaatkäigukast.
Meie mõistes siis tegu klassikalise käigukastiga, kus on juhtimine lihtsalt keerulisem ja sisaldab hüdraulikat, planetaarülekandeid ja siduriplokke ning kogu seda kremplit juhib eraldi aju.
Reeglina on neil ka eraldi sõidurežiimid - öko, talvine, sport. Igal autol erinevalt tähistatud. uuematel on ka võimalus ise käiguvalitsat liigutades käike valida ning kasti aju on võimeline selgeks õppima ka juhi sõidustiili.
Kütusekulu ja kiirusomadused on natuke kehvemad -dünaamika on sama, kuid tahab reeglina kuni 2L rohkem, kui sama võimsusega ja manuaalkastiga auto.
Pukseerimisel võib sellise kastiga autot vedada N-asendis kiirusega kuni 50km/h ning kuni 150km. Nagu öeldud, erinevad need igal konkreetsel mudelil suuresti. Vanematel mudelitel, millel on ka eraldi õlivarras käigukastile, soovitatakse enne pukseerima asumist lisada vähemalt liiter õli, et vältida kulumist ja ülekuumenemist. Noh, pärim näide siia on "kvaliteetbränd" BMW.

2. DSG-käigukast.
Ehituselt on tegemist sisuliselt manuaalkäigukastiga, mille lülitamist juhib automaatika. Sisaldab täpselt samu hammasrattaid nagu manuaalkastki. Samas ühelt käigult teisele minek toimub astmeliselt ning täiturseade on kahe kettaga sidur. Ühel võllil on nt. 1. käik, siis samal ajal on teisel võllil juba teine käik sees ning ootab ainult sidurite ümberlülitamist. Sujuvuse tagab elektroonika ning kuigi pöörded käiguvahetusel kukuvad, siis auto kiirendab ühtlase kiirusega edasi.
Evib samuti erinevaid sõidurežiime, täpselt nagu tavaline automaatkast. Kütusekulu on tunduvalt väiksem, kui manuaalkastil ning käiguvahetus on sujuvam, kui tavalisel automaatkastil ning samuti kiirendab paremini, kui manuaaliga sõites.
Teada tuntud DSG-kasti kasutaja on VAG grupp, nendel kehtib raudne 50:50 reegel - autot ei tohi pukseerida kiiremini kui 50km/h ja mitte kaugemale, kui 50km.

3. Variaator-tüüpi käigukast.
CVT omadus on pidevalt muutuv ülekandearv, mis muutub suurima ja väikseima ülekandearvu vahel. Saadakse see kahe muudetava diameetriga ratta ning nendevahelise rihma või keti abil. puuduvad jõnksatused käigu vahetamisel. Ka variaatorkastil on erinevad sõidurežiimid, mille loogikat muudetakse siis pöörete ja liikumiskiiruse andurite poolt, kuid nüüdisaegsed masinad on erinevad. Lisaks saab ka juht valida ise vahetuspunkte (niiöelda Multitronic).
CVT kastid on samuti manuaalidest ökonoomsemad, kui lausa arvudesse süveneda, siis lausa 15% kütusekulus ning CO tase on ligi 6% väiksem. Variaator võimaldab hoida mootoripöördeid kõige optimaalsemas vahemikus, mida ei suuda ei manuaal-, ega ka automaatkast. Lõppkiirus ja kiirendus jääv veidi manuaalile siiski alla.
Pukseerimine on keelatud, kui vedavad rattad on maas. Vajadusel kasutada pukseerimisaluseid või treilerit.

4. Robotkäigukast.
Tööpõhimõte sarnaneb tavalise sünkroonitud manuaalkasti tööle, kuid käike valitakse, lülitatakse ning sidurit libistatakse automaatika abil. Tuntuim MMT-kasti turustaja on Toyota. Nende kastid on eraldi juhtplokiga ning töö, mida peaks tegema ära autojuht, teevad ära elektrimootorid. Saab samuti kasutada erinevaid sõidurežiime ning ka käsitsi käike valida. Kütusekulu kindlasti sõltub autost ja kasutajast, kui Toyota reklaamib, et MMT on manuaalkastist ökonoomsem bensiinimootori puhul. Diisli puhul on kütusekulu võrdne. MMT sobib rahulikku sõidustiili, sest õige käik valitakse ja lülitatakse sedasi, et kaitstud oleks keskkond (mootori heitmed võimalikult madalad) ja MMT mehaanika.
Pukseerimine - kuna tegu on sisuliselt manuaalkastiga, siis õlipump puudub, õlitus pole rõhu all ning N-asendis ei ole kiirus ega kaugus piiratud.
If you can't fix it with a hammer... Then you've got an electrical problem!!
Kasutaja avatar
Mario
 
Postitusi: 6043
Liitunud: 29 Mär 2006, 17:37
Asukoht: Tartu-Jõgeva /55 608 255

Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas KRANTS » 25 Sept 2011, 16:39

:thumbup: Hea ülevaade. Lisa nüüd see ka, milline siis parim kast on, ehk siis testivõitja :clap:
KRANTS
 


Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas Siim » 25 Sept 2011, 16:47

See on suhteline,minu arvamus on et kõige suurem nikstu on hetkel CVT,aga nagu ma ütlesin see on suhteline ja tegelikult näpuga ei saa näidata
Est/Fin/Lt/Swe :)
Kasutaja avatar
Siim
 
Postitusi: 1895
Liitunud: 29 Nov 2007, 16:12
Asukoht: Juuru/Välismaa

Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas Mario » 25 Sept 2011, 17:45

KRANTS kirjutas::thumbup: Hea ülevaade. Lisa nüüd see ka, milline siis parim kast on, ehk siis testivõitja :clap:

sellist ühest vastust polegi. kõik nad on oma ala PARIMAD :lol:
DSG lapsehädad on seesama sidurisüsteem (tuttava uus 8käiguline A4 läks samuti peale 17 000km juba kasti vahetusse).
Variaatoril kuluvad ketid üsna käppelt ära (C5 kerega A6 on esimene laiatarbe variaatoriga Multitronic ja on juba massiliselt kaste vahetatud, kulumiste tõttu)..
MMT kasti nõrk koht on elektrimootorid, et lumme kinni jäädes ei maksa pikalt piinata, kui peaks pidamine tekkima nii hea,et ratas ei veere, siis on üks mootoritest raudselt minekul ja ajud ei taha neil kesta. Amservis olles vahetati päris mitmel Yarisel aju ära, sest kast otsustas mitte enam käike vahetada.
Esimesena mainitud tavaline automaat on vist neist kokkuvõttes kõige töökindlam ja kõige keerulisem. :D

Siimuga täitsa nõus, et mõni neist töötab veatult, mõni ei taha üldse kesta.
If you can't fix it with a hammer... Then you've got an electrical problem!!
Kasutaja avatar
Mario
 
Postitusi: 6043
Liitunud: 29 Mär 2006, 17:37
Asukoht: Tartu-Jõgeva /55 608 255

Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas Prema » 26 Nov 2011, 11:36

Mario kirjutas:Kütusekulu ja kiirusomadused on natuke kehvemad -dünaamika on sama, kuid tahab reeglina kuni 2L rohkem, kui sama võimsusega ja manuaalkastiga auto.


No kütusekulus nii suurt vahet küll ei tohiks olla, Mazda 6-l peaks ka seda tüüpi kast olema? Mul keskmine kulu 8L/100-le.
Mazda 5 2009.a 2,0
Mazda MPV 2002.a 2,0
Mazda 6 2003.a 2,0
Mazda Premacy 2000.a
Kasutaja avatar
Prema
 
Postitusi: 351
Liitunud: 22 Dets 2007, 23:23
Asukoht: Saue/Tallinn

Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas Mario » 29 Mai 2012, 23:10

Prema kirjutas:
Mario kirjutas:Kütusekulu ja kiirusomadused on natuke kehvemad -dünaamika on sama, kuid tahab reeglina kuni 2L rohkem, kui sama võimsusega ja manuaalkastiga auto.


No kütusekulus nii suurt vahet küll ei tohiks olla, Mazda 6-l peaks ka seda tüüpi kast olema? Mul keskmine kulu 8L/100-le.

6 on jah tavaline.
Superb TSI 1.8 118kW - DSG - keskmine kulu 6 liitrit.
Seat Ibiza COPA TSI 1.2 77kW - DSG - keskmine kulu 5.3 liitrit.
Avensis 1.8 CVT - keskmine 6 liitrit. Vähemalt ei ole Audi viga küljes. Ketid kestavad, iseasi nüüd, kui kaua. :D
Verso 1.8 MMT robotkast - keskmine 7.7 sajale.

samas, M6 facelift suutis ka keskmise 6-7 kanti sõita, kõik oleneb ka, kuidas sõita, kui palju sõita.. manuaalile ei saa lähedale, kuid automaat on dünaamilisem ja mugavus maksab ka midagi. :)
Niiet mina ei põeks.
If you can't fix it with a hammer... Then you've got an electrical problem!!
Kasutaja avatar
Mario
 
Postitusi: 6043
Liitunud: 29 Mär 2006, 17:37
Asukoht: Tartu-Jõgeva /55 608 255

Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas eksole » 30 Mai 2012, 17:17

Kulub palju kulub, mina ei põe ... hea rahulik ka linnas roolis jäätist süüa :mrgreen:
elu on ilus, aga saatus nöögib
Kasutaja avatar
eksole
 
Postitusi: 350
Liitunud: 13 Veebr 2011, 20:51
Asukoht: pärnu

Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas maaks » 30 Mai 2012, 17:42

eksole kirjutas:Kulub palju kulub, mina ei põe ... hea rahulik ka linnas roolis jäätist süüa :mrgreen:

:wtf: Kas rahulikult jäätise söömine on nüüd lubatud ainult automaatkastiga või, ma siis suht tihti eksin selle regli vastu.
Mul muidu, nagu täiesti tervel inimesel, on 2 kätt kah.
Ja olen jätkuvalt arvamusel, et automaatkast sobib kõige paremini (fantaasi-, emotsiooni- jms) puudega inimesele. Ise kaaluksin tõsisemalt automaadi ostmist alles siis, kui hind oleks ca 30% väiksem manuaalkastiga autost (üks pedaal ju vähem) :lolno:
Kasutaja avatar
maaks
 
Postitusi: 536
Liitunud: 16 Nov 2005, 18:53
Asukoht: Tallinn

Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas eksole » 30 Mai 2012, 18:07

maaks kirjutas: :wtf: Kas rahulikult jäätise söömine on nüüd lubatud ainult automaatkastiga või, ma siis suht tihti eksin selle regli vastu.
Mul muidu, nagu täiesti tervel inimesel, on 2 kätt kah.
Ja olen jätkuvalt arvamusel, et automaatkast sobib kõige paremini (fantaasi-, emotsiooni- jms) puudega inimesele. Ise kaaluksin tõsisemalt automaadi ostmist alles siis, kui hind oleks ca 30% väiksem manuaalkastiga autost (üks pedaal ju vähem) :lolno:

Tegelikult tule ja proovi Pärnu nimelises pommiaugus manuaalkastiga ülejõe vee- ja kanalisatsioonitrasside ehitamisel jäätist süües manuaalkastiga iga paarikümne meetri järel käike vahetada, aukude vahel laveerida ja samal ajal mõnuga jäätist limpsida.
Ma pean silmas, et see kõik toimuks sulle ja kaasliiklejaile ohutult :lol:
elu on ilus, aga saatus nöögib
Kasutaja avatar
eksole
 
Postitusi: 350
Liitunud: 13 Veebr 2011, 20:51
Asukoht: pärnu

Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas cabernet1 » 30 Mai 2012, 19:01

eksole kirjutas: samal ajal mõnuga jäätist limpsida.

Ka manuaalkastiga auto juht võib lasta kellelgi Pärnu ummikutes oma jäätist mõnuga limpsida :mrgreen:
Enivei roolis söömine ja joomine on aga keelatud tegevused, sest autojuht peaks tegelema vaid auto juhtimisega, mitte kõrvaliste - segavate teguritega. Samas olen ka ise korduvalt seal linnas liiklend ja jäätist nautinud... manuaalkastiga. Samamoodi ka Tallinna tänavad, Tartu... jne jne...
Ilmselt on kasti valik pigem igaühe era asi. Meie peres on BMW ropp sõna, mille eest palutakse külalisel lahkuda. Automaatkäigukast on ropp sõna, mille eest saab sinise silma.
Kui aga näete minu aiast kõrge kaarega väljalendavat sinise silmaga kodanikku, võite olla kindlad, et ta kiitles oma automaatkastiga bemmiga... :mrgreen:

Aga nii nagu tähed on roppudeski sõnades samad, mis ilusates, võibolla tulevikus isegi pööran oma pilgu automaadile, diislile ja ... heaküll ärme liiale lähe.
Hetkel on teada vaid, et kasutatud masin tasub osta manuaal, uuega võib aga juba riskida. Pukseerida võib, kuid lühikest maad. Alati on võimalik ka vedav sildüles tõsta nagu autoabi seda teeb. Ka käima saab automaati tõmmata, kuid vaid kiirusel 80 + km, mis on taaskord keelatud bla bla bla... Automaatkäigukast ei ole paha valik... pigem on asi kinni nn võimu käestandmise dilemmas...
Koerte Värvimine
Kasutaja avatar
cabernet1
 
Postitusi: 1249
Liitunud: 26 Nov 2006, 10:54
Asukoht: Viljandi

Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas eksole » 30 Mai 2012, 19:33

:clap:
Et siis kokkuvõtlikult:
-kellele ema
-kellele tütar
-mõnele vanaema
elu on ilus, aga saatus nöögib
Kasutaja avatar
eksole
 
Postitusi: 350
Liitunud: 13 Veebr 2011, 20:51
Asukoht: pärnu

Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas risto_626 » 30 Mai 2012, 21:56

no see vana manuaali või uue automaadi ostmine on ikka pigem seisukorras ja muus sellises kinni. mu eelmisel autol (Hondal) oli läbisõitu 300 000 ning automaatkast oli seal üks probleemivabamatest asjadest. samas remondib mõni oma mõneaasta vanusel juba kasti, seega võta sa kinni :crazy:
Ära ütle mulle, mida ma tegema pean; sis ei ütle ma sulle, kuhu sa minema pead.
Kasutaja avatar
risto_626
 
Postitusi: 1745
Liitunud: 06 Mai 2007, 19:02
Asukoht: Ida-Viru

1992 Volkswagen Polo

Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas leviathan » 30 Mai 2012, 22:54

cabernet1 kirjutas:. Ka käima saab automaati tõmmata, kuid vaid kiirusel 80 + km, mis on taaskord keelatud bla bla bla...

käima saab tõmmata ainult teatud tüübi kastiga vanemaid masinaid, krt. võid ka 200-ga pukseerida praeguseid autosid aga turbiini sa käima ei saa - st et autoabi on ikka odavam pukserimiseks kui kastivahetus
leviathan
 
Postitusi: 1426
Liitunud: 10 Mär 2005, 16:30

Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas pokenaut » 31 Mai 2012, 01:30

Käima saab tõmmata neid kaste, millel ka tagumises otsas õlipump on. Kõige tavalisem automaat läheb ka käima, aga alles siis, kui kettapakid kokku on sulanud ja kastist põhimõtteliselt midagi järgi pole.

Neid kaste, millel õlipump tagumises otsas ka on, on väga vähe. Mingisugustel vanadel mersudel nad peal on, aga millistel jään vastuse võlgu.
pokenaut
 
Postitusi: 1678
Liitunud: 23 Nov 2005, 13:23
Asukoht: Paide/Euroopa

Re: Automaatkasti pukseerimine.

PostitusPostitas Mario » 31 Mai 2012, 07:30

99.a Grand Cherokee läks ka täitsa käima aga siis natuke aega hiljem omanik tuli kurtma, et kast ei vaheta viimastele käikudele ja on tihti avariirežiimis.
Proovisõit näitas, et kast on avariis sellepärast, kuna siseneva ja välja võlli kiiruserinevused on niivõrd suured, et aju ei oska nende numbritega midagi peale hakata ning õli läheb maru kähku keema.
Loomulikult oldki kõik kettapakid siledad, koolis sai tookord lammutatud ja teise kasti seest laenatud korralikumad kettad ja saime kasti kokku ja peaks siiamaani sõitma, kuid jah, õige asi ta enam pole. Pole mõtet lõhkuda.
If you can't fix it with a hammer... Then you've got an electrical problem!!
Kasutaja avatar
Mario
 
Postitusi: 6043
Liitunud: 29 Mär 2006, 17:37
Asukoht: Tartu-Jõgeva /55 608 255

Re: Automaatkäigukastiga auto pukseerimine.

PostitusPostitas Siim » 31 Mai 2012, 18:59

Mersu mootor sangjongi peal 2,9 diisel automaat,seal on kahe pumbaga ja sai koguaeg seda käima tiritud kui enam veljevärviga ei läinud :D
Est/Fin/Lt/Swe :)
Kasutaja avatar
Siim
 
Postitusi: 1895
Liitunud: 29 Nov 2007, 16:12
Asukoht: Juuru/Välismaa


Mine Üldine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist

cron